Home > Events > AKSARBEN Coronation & Scholarship Ball > Court of Honor

Court of Honor

[aksarben6Nav]

of 0

AKSARBEN FOUNDATION Court of Honor

The AKSARBEN Court of Honor, established in 1988, is one of the Foundation’s most prestigious awards. The recognition is given annually to individuals who have excelled in one of the following categories: Agriculture, Arts, Business and Industry, Community Service, Education, Philanthropy, Professions, Public Service, Sports or Youth.

2016

Ty & Terri Schenzel – Posthumously - The Hope Center for Kids – Service to Youth

Judy Varner – The Nebraska Humane Society - Professions

2015

Carl G. Mammel, Mammel Family Foundation (Philanthropy & Community Service)

Susan Morris, Heritage Services (Professions)

Jeffrey S. Raikes, Raikes Foundation (Business & Industry)

Thomas Wilkins, Omaha Symphony Association (Arts)

2014

Spencer E. Crews, Executive Director of Lauritzen Gardens (Arts)

Rev. Timothy R. Lannon, S.J., President of Creighton University (Education)

Evonne and Bill Williams, Patriotic Productions (Philanthropy & Community Service)

James R. Young, Posthumously (Business & Industry)

2013

Fr. Thomas M. Fangman, Jr. (Education)

Pennelope S. Parker (Service to Youth)

Bruce Rasmussen (Sports)

Michael H. Simmonds (Business & Industry)

2012

Dr. Ken Bird (Education)

Dr. Linda B. Ford (Professions)

Paul Jessen, Posthumously (Business and Industry)

Joan Squires (Arts)

2011

Clayton C. Anderson (Professions)

Keith Olsen (Agriculture)

Gene Haynes (Education)

Tal Anderson, Posthumously (Business)

2010

Ward A. Chambers, M.D. (Professions)

Jack D. Mills (Public Service)

Alexander Payne (Arts)

Dr. Maryanne Stevens, RSM (Education)

2009

Alice M. Dittman (Business & Industry)

Dr. Kim Hoogeveen (Professions)

Phyllis J. & Delmer L. Toebben (Community Service)

Anne Thorne Weaver (Arts)

2008

Dr. John Beasley (Arts)

Sidney C. Dillon (Business & Industry)

Kimball Bowles Lauritzen, Posthumously (Philanthropy & Community Service)

Connie H. Spellman (Professions)

2007

Lawrence J. Arth (Business & Industry)

Mrs. Adele A. Hazer (Philanthropy & Community Service)

Dr. F. William Karrer & Mrs. Beverley A. Karrer (Professions & Service to Youth)

Donald E. Overman (Public Service)

2006

Shirley & Leonard Goldstein Philanthropy & Community Service

Carmen Gottschalk (Service to Youth)

Ree & Jun Kaneko (Arts)

John G. “Jack” McBride (Education & Public Service)

2005

Richard W. “Dick” Boyd (Arts)

Deryl F. Hamann (Business & Industry)

Lee G. Simmons (Professions)

Thomas W. Tye II (Public Service)

2004

Dr. Winnie C. Callahan (Education)

Dr. Donald O. Clifton, Posthumously (Business & Industry)

Mr. & Mrs. Richard D. Holland (Arts)

Dr. Jack K. Lewis (Professions)

2003

Paul A. Johnsgard, PhD (Education)

Georgianne D. Colladay & the late Martin G. Colladay (Philanthropy &

Community Service)

The Honorable Tom Osborne & Nancy Osborne (Service to Youth)

Anthony F. “Tony” Raimondo (Business & Industry)

2002

Gerald E. Anderson (Agriculture)

Mary McDermott Maxwell (Philanthropy & Community Service)

Michael F. Sorrell, M.D. (Professions)

J. Robert Duncan (Business & Industry)

2001

Hugh W. Hunt (Business & Industry)

Dee Owen (Community Service)

Edward T. Robinson, Jr. (Agriculture)

Dr. Jerald Schenken (Professions)

2000

Chip Davis (Arts)

Jerry Huse (Business & Industry)

Dr. & Mrs. Arnold W. Lempka (Professions & Community Service)

Sharon G. Marvin (Community Service)

1999

Margre H. Durham, Posthumously (Philanthropy)

Lewis E. Harris, Sc.D. (Business)

Don Leahy (Sports)

W. Gerald O’Kief (Public Service)

1998

Duane Acker (Agriculture)

Thomas Burke (Professions)

Don Forney (Public Service)

Suzanne Scott (Public Service)

1997

Gerald E. Hazelrigg, Posthumously (Public Service)

Phil Sokolof (Public Service)

Willis Strauss (Business & Industry)

Don Welch (Education & Arts)

1996

Duane W. Acklie (Business & Industry)

Robert Campos (Business & Industry)

Mary Shirley Landen (Public Service)

Willard H. “Bill” Waldo (Agriculture)

1995

George P. Abel (Business & Industry)

Herman Cain (Business & Industry)

Helen Wessel Cherniack, Posthumously (Public Service)

Robert C. Rosenlof, M.D. (Medicine)

1994

Marian Andersen (Public Service)

Ralph Holzfaster (Agri-Business)

Sister Phyllis Hunhoff (Medicine)

Senator Jerome Warner (Government)

1993

John R. Lauritzen (Business)

Jack H. Lowe (Professions)

Robert L. Raun (Agriculture)

Father Val Peter (Education)

1992

Thomas Creigh, Jr.

Martha Fricke

Dr. Frank Menolascino, Posthumously

Jim Wolfe

1991

Robert L. Armstrong (Public Service)

Liz Campbell (Professions)

Jack Maddux (Agriculture)

D.B. Varner (Education)

1990

James Dickenson (Agriculture)

C.G. (Kelly) Holthus (Business & Industry)

Roman L. Hruska (Public Service)

Eugene W. Skinner (Education)

1989

Robert S. Devaney (Athletics)

Charles Jones (Performing Arts)

Kenneth L. Morrison (Agri-Business)

Virginia Smith (Public Service)

1988

Margaret Anne Campbell (Education)

Dr. Randolph Ferlic (Professions)

Richard W. Mercer (Agriculture)

Clayton K. Yeutter (Public Service)

of 0
Back to
Top
< Back
X