Court of Honor

The Court of Honor, established in 1988, is one of the Foundation’s most prestigious awards. The recognition is given annually to individuals who have excelled in one of the following categories: Agriculture, Arts, Business and Industry, Community Service, Education, Philanthropy, Professions, Public Service, Sports or Youth.

Year Name Category
2018 James D. Pillen Jim and Suzanne Agriculture
2018 Thomas H. Warren Sr. & Mrs. Aileen Warren Community Service
2017 John E. Christensen Ph.D. Education
2017 Betsy and Robert “Bob” Reed Business & Industry
2017 Dr. Jack Stark Sports
2017 Dave Van Metre and the late Carol Van Metre Service to Youth
2016 Ty & Terri Schenzel, Posthumously Service to Youth
2016 Judy Varner Professions
2015 Carl G. Mammel Philanthropy & Community Service
2015 Susan Morris Professions
2015 Jeffrey S. Raikes Business & Industry
2015 Thomas Wilkins Arts
2014 Spencer E. Crews Arts
2014 Rev. Timothy R. Lannon S.J. Education
2014 Evonne and Bill Williams Philanthropy & Community Service
2014 James R. Young, Posthumously
Business & Industry
2013 Fr. Thomas M. Fangman Jr. Education
2013 Pennelope S. Parker Service to Youth
2013 Bruce Rasmussen Sports
2013 Michael H. Simmonds
Business & Industry
2012 Dr. Ken Bird Education
2012 Dr. Linda B. Ford Professions
2012 Paul Jessen, Posthumously
Business and Industry
2012 Joan Squires Arts
2011 Clayton C. Anderson Professions
2011 Keith Olsen Agriculture
2011 Gene Haynes Education
2011 Tal Anderson, Posthumously Business
2010 Ward A. Chambers M.D. Professions
2010 Jack D. Mills Public Service
2010 Alexander Payne Arts
2010 Dr. Maryanne Stevens RSM Education
2009 Alice M. Dittman
Business & Industry
2009 Dr. Kim Hoogeveen Professions
2009 Phyllis J. & Delmer L. Toebben
Community Service
2009 Anne Thorne Weaver Arts
2008 Dr. John Beasley Arts
2008 Sidney C. Dillon
Business & Industry
2008 Kimball Bowles Lauritzen, Posthumously
Philanthropy & Community Service
2008 Connie H. Spellman Professions
2007 Lawrence J. Arth
Business & Industry
2007 Mrs. Adele A. Hazer
Philanthropy & Community Service
2007 Dr. F. William Karrer & Mrs. Beverley A. Karrer
Professions & Service to Youth
2007 Donald E. Overman Public Service
2006 Shirley & Leonard Goldstein
Philanthropy & Community Service
2006 Carmen Gottschalk Service to Youth
2006 Ree & Jun Kaneko Arts
2006 John G. “Jack” McBride
Education & Public Service
2005 Richard W. “Dick” Boyd Arts
2005 Deryl F. Hamann
Business & Industry
2005 Lee G. Simmons Professions
2005 Thomas W. Tye II Public Service
2004 Dr. Winnie C. Callahan Education
2004 Dr. Donald O. Clifton Posthumously
Business & Industry
2004 Mr. & Mrs. Richard D. Holland Arts
2004 Dr. Jack K. Lewis Professions
2003 Paul A. Johnsgard PhD Education
2003 Georgianne D. Colladay & the late Martin G. Colladay
Philanthropy & Community Service
2003 The Honorable Tom Osborne & Nancy Osborne Service to Youth
2003 Anthony F. “Tony” Raimondo
Business & Industry
2002 Gerald E. Anderson Agriculture
2002 Mary McDermott Maxwell
Philanthropy & Community Service
2002 Michael F. Sorrell M.D. Professions
2002 J. Robert Duncan
Business & Industry
2001 Hugh W. Hunt
Business & Industry
2001 Dee Owen
Community Service
2001 Edward T. Robinson Jr. Agriculture
2001 Dr. Jerald Schenken Professions
2000 Chip Davis Arts
2000 Jerry Huse
Business & Industry
2000 Dr. & Mrs. Arnold W. Lempka
Professions & Community Service
2000 Sharon G. Marvin
Community Service
1999 Margre H. Durham, Posthumously Philanthropy
1999 Lewis E. Harris Sc.D. Business
1999 Don Leahy Sports
1999 W. Gerald O’Kief Public Service
1998 Duane Acker Agriculture
1998 Thomas Burke Professions
1998 Don Forney Public Service
1998 Suzanne Scott Public Service
1997 Gerald E. Hazelrigg, Posthumously Public Service
1997 Phil Sokolof Public Service
1997 Willis Strauss
Business & Industry
1997 Don Welch Education & Arts
1996 Duane W. Acklie
Business & Industry
1996 Robert Campos
Business & Industry
1996 Mary Shirley Landen Public Service
1996 Willard H. “Bill” Waldo Agriculture
1995 George P. Abel
Business & Industry
1995 Herman Cain
Business & Industry
1995 Helen Wessel Cherniack, Posthumously Public Service
1995 Robert C. Rosenlof M.D. Medicine
1994 Marian Andersen Public Service
1994 Ralph Holzfaster AgriBusiness
1994 Sister Phyllis Hunhoff Medicine
1994 Senator Jerome Warner Government
1993 John R. Lauritzen Business
1993 Jack H. Lowe Professions
1993 Robert L. Raun Agriculture Professions
1993 Father Val Peter Education Professions
1992 Thomas Creigh Jr.
1992 Martha Fricke
1992 Dr. Frank Menolascino, Posthumously
1992 Jim Wolfe
1991 Robert L. Armstrong Public Service
1991 Liz Campbell Professions
1991 Jack Maddux Agriculture
1991 D.B. Varner Education
1990 James Dickenson Agriculture
1990 C.G. Kelly Holthus
Business & Industry
1990 Roman L. Hruska Public Service
1990 Eugene W. Skinner Education
1989 Robert S. Devaney Athletics
1989 Charles Jones Performing Arts
1989 Kenneth L. Morrison AgriBusiness
1989 Virginia Smith Public Service
1988 Margaret Anne Campbell Education
1988 Dr. Randolph Ferlic Professions
1988 Richard W. Mercer Agriculture Professions
1988 Clayton K. Yeutter Public Service Professions